Впровадження міжнародних стандартів забезпечення прав дитини в системі правосуддя в Україні
Правову основу стандартів правосуддя, дружнього до дитини, становлять міжнародні документи.
27 лютого 1991 року Україна ратифікувала Конвенцію про права дитини, яка є основним міжнародно-правовим документом обов'язкового характеру, що закріплює гарантії прав дитини в державах-учасницях. З часу набрання чинності для України 27 вересня 1991 року Конвенція стала частиною національного законодавства.
Ратифікувавши Конвенцію, Україна взяла на себе зобов’язання забезпечувати всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, і щоб в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділялася якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
18 лютого 2021 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (Ланцаротської конвенції)», яким, зокрема, на законодавчому рівні гарантовао проведення опитування дитини, яка постраждала від сексуального насильства або стала його свідком (очевидцем), із застосуванням дружньої до дитини методики.
Варто також зазначити, що 23 лютого 2022 року Керівним комітетом з прав дитини (CDENF) прийнята Стратегія Ради Європи з прав дитини на 2022–2027 роки «Права дитини на практиці: від стабільної реалізації до спільного новаторства».
Важливо пам'ятати, що наступні об’єднані сьомий та восьмий періодичні звіти, у які має бути включена інформація про виконання Заключних зауважень і рекомендацій, Україна повинна подати до 26 вересня 2027 року.
Олександра Грицевич, експертка із захисту прав дитини ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер».