Illustration
Illustration

Строки розгляду справ, що стосуються права дитини на сім’ю

Відповідно до частини третьої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України одним з основних принципів цивільного судочинства є розумність строків розгляду справи судом. Особливо важливим є забезпечення такого принципу у справах, що торкаються прав та інтересів дитини. Водночас, чинним законодавством не встановлено окремих строків розгляду справ, що стосуються забезпечення права дитини на сім’ю (справи про усиновлення дитини та скасування усиновлення, позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дитини та участі одного з батьків у вихованні дитини тощо). 
Минулого року було проведено дослідження щодо проблемних питань розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю. В рамках цього дослідження було проведено опитування представників/ць органів опіки та піклування, служби у справах дітей та суддів. Серед іншого, учасники опитування відповідали на питання щодо строків розгляду певних категорій справ.

Illustration

З досвіду респондентів, найбільш швидко розглядаються справи, що стосуються усиновлення. Так, 47,2% опитаних зазначили, що строк розгляду становить один-два місяці. Водночас респондентам відомі також випадки, коли справи про усиновлення розглядалися до року і більше. Дещо довше розглядаються справи про скасування усиновлення та найдовше – справи про поновлення батьківських прав, визначення місця проживання дитини та участь одного з батьків у вихованні дитини (більшість респондентів зазначили, що такі справи розглядаються два – чотири місяці, 22,6% та 20,8% опитаних вказали період до року). За словами експертів, більше 80% справ про усиновлення розглядається з дотриманням розумних строків.

При цьому, згідно дослідження, справи, що стосуються таких питань як скасування усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, в цілому мають довші строки розгляду. Наприклад, в середньому справи, що стосуються позбавлення батьківських прав судами першої інстанції, розглядалися 8 місяців, та ще довше – справи, що стосувалися поновлення батьківських прав: мінімальний строк розгляду такої справи з числа проаналізованих становив 9 місяців. На думку експертів однією з причин затягування розгляду справ з усиновлення є наявність інституту присяжних у таких справах. Зокрема, у разі неявки одного з присяжних на судове засідання, воно відбутися не може. Так само експерти відмітили, що на практиці виникають проблеми зі збором доказів у справах про позбавлення батьківських прав. Це призводить до затягування строків та прийняття рішення у найкращих інтересах дитини. Крім того, серед найбільш розповсюджених причин затримок у розгляді справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю, респонденти відмітили наступні:

    Перевантажена судова система (справ більше, ніж судді можуть розглянути);
    Повномасштабне вторгнення та його наслідки (відсутність світла, повітряні тривоги, сторони по справі виїхали за кордон тощо).

На думку експертів, проблема також полягає у відсутності в Україні спеціалізації суддів з розгляду цивільних справ, які стосуються захисту прав дітей, що призводить до затягування в часі розгляду таких справ, подекуди – щонайменше від року, а в окремих випадках – до, навіть, п’яти років, попри процесуальні норми. Виходом із ситуації, могло б бути запровадження в Україні сімейних судів. 
З метою прискорення розгляду цивільних справ, що стосуються права дитини на сім'ю, авторами дослідження рекомендується здійснити наступні кроки:

    Розробити проєкт закону щодо внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо виключення усиновлення з переліку справ, до розгляду яких залучаються присяжні;
    Розробити проєкт закону щодо внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо створення спеціалізації суддів, які розглядатимуть справи, пов’язані із забезпеченням права дитини на сім’ю;
    Опрацювати можливість перегляду підходів у роботі апарату суддів з метою вирішення питання укомплектованості судів секретарями та помічниками суддів, що покращить стан розгляду суддями справ;
    Рекомендувати судам визначати пріоритетність розгляду справ, що стосуються права дитини на сім’ю.

Повністю ознайомитись зі звітом за результатами дослідження щодо проблемних питань розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю, можна за посиланням: https://bit.ly/489uPcq

Дослідження проведено у межах проєктів Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Турботливі родини для 1000 дітей» та «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», у співпраці Громадської спілки «Українська мережа за права дитини» та Громадської організації «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер», за підтримки Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.