Illustration
Illustration

Запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей як умова євроінтеграції України

Обравши курс на європейську інтеграцію, Україна взяла на себе зобов’язання щодо адаптації національного законодавства до норм права Європейського Союзу та здійснення докорінних політичних, соціально-економічних, правових та інституційних реформ.
 
Одним із важливих кроків на шляху євроінтеграції є реформа судової системи, зокрема й у частині удосконалення системи ювенальної юстиції та подальшої імплементації пріоритетів Ради Європи та Європейського Союзу щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини у сфері правосуддя. 
Стратегія Ради Європи з прав дитини на 2022–2027 роки «Права дитини на практиці: від стабільної реалізації до спільного новаторства» одним із пріоритетів Ради Європи та її держав-членів визначає дружне до дитини правосуддя для всіх дітей. 

У Стратегії наголошується на тому, що судочинство має бути адаптоване до віку та потреб дитини, поважати всі її права та приділяти першочергову увагу найкращим інтересам дитини.

  • Важливим елементом дружнього до дитини правосуддя є спеціалізація суддів з розгляду справ, що торкаються прав та інтересів дитини.

Така спеціалізація дозволяє забезпечити більш ефективний та професійний підхід до розгляду справ, що стосуються дітей, належний захист їхніх прав і благополуччя дитини.

Питання спеціалізації суддів є важливим не лише для забезпечення ефективного розгляду справ, що торкаються прав та інтересів дитини, але й для гарантування високого рівня правосуддя, оскільки такі справи мають свої особливості, що вимагають специфічних знань та застосування підходів, відмінних від тих, що застосовуються щодо дорослих осіб.

На необхідності забезпечення розгляду справ, що стосуються дітей, спеціалізованими суддями, які мають глибокі знання з питань прав дитини, вікових та психологічних особливостей розвитку дітей, наголошує ряд міжнародних та європейських стандартів. 
Так, Керівні принципи Комітету міністрів Ради Європи щодо правосуддя, дружнього до дитини, рекомендують державам розглянути питання про створення системи спеціалізованих суддів для дітей і наголошують, що всі фахівці, які працюють з дітьми і для дітей, повинні отримувати необхідну міждисциплінарну підготовку з питань прав і потреб дітей різних вікових груп, а також щодо процедур, які адаптовані до їхніх потреб. 
 
Резолюція Європейського парламенту від 5 квітня 2022 року «Про захист прав дитини в цивільному, адміністративному та сімейному судочинстві» наголошує, що держави-члени повинні забезпечити, щоб дитячі та сімейні суди функціонували як найважливіша служба. 

Європейський суд з прав людини також неодноразово підкреслював важливість надання справам дітей особливої уваги у судовому процесі, адже дитина є більш уразливою в порівнянні з іншими учасниками судового процесу.

Комітет ООН з прав дитини у своїх Заключних зауваженнях щодо об’єднаних п’ятого та шостого періодичних звітів України рекомендував нашій державі створити спеціалізовані дитячі судові установи та процедури з достатніми людськими, технічними та фінансовими ресурсами, призначити спеціалізованих суддів у справах дітей і забезпечити, щоб такі спеціалізовані судді проходили відповідну підготовку стосовно правосуддя щодо дітей. 
Запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ сім’ї та дітей є надзвичайно важливим для ефективного впровадження реформи системи догляду та підтримки дітей, що є одним із ключових завдань для набуття Україною членства в ЄС. 
 
З урахуванням цього, нещодавно схвалена Урядом Стратегія забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки (розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2024 р. № 1201-р) також закріплює зобов’язання щодо внесення змін до законодавства та вжиття організаційних заходів до нормативно-правового врегулювання питання запровадження спеціалізації суддів із розгляду справ, що виникають із сімейних правовідносин і стосуються захисту прав та законних інтересів дітей, сприяння у дотриманні стандартів правосуддя, дружнього до дитини.

Illustration

Результати дослідження, проведеного у межах проєктів Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Турботливі родини для 1000 дітей» та «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», у співпраці Громадської спілки «Українська мережа за права дитини» та Громадської організації «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» за підтримки Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, засвідчили, що відсутність спеціалізації суддів є перешкодою для належного розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю, негативно впливає на строки розгляду таких справ, затягуючи їх у часі, що не відповідає найкращим інтересам дитини. Водночас, розгляд справ, що виникають із сімейних правовідносин і стосуються дітей, вимагає від суддів та інших дотичних фахівців спеціальних знань та особливих підходів, адже такі справи є емоційно та психологічно складними для дитини, і в процесі їх розгляду вона стикається з багатьма бар’єрами доступу до правосуддя.

З огляду на необхідність вирішення проблемних питань у цій сфері починаючи з 2023 року у фокусі уваги роботи Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх з’явився новий напрям діяльності щодо забезпечення прав та найкращих інтересів дітей, які контактують із системою цивільного правосуддя, зокрема при розгляді справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю.  
Напрацьований за сприяння МКР проєкт нової Національної стратегії захисту прав дитини у сфері юстиції на 2025–2029 роки містить окрему стратегічну ціль щодо забезпечення захисту прав та найкращих інтересів дітей, які контактують з системою цивільного правосуддя, для досягнення якої одним із ключових завдань є запровадження обов’язкової спеціалізації суддів із розгляду справ, що виникають із сімейних правовідносин та стосуються прав і законних інтересів дитини. 

  • В ході реалізації Стратегії передбачається здійснити низку кроків, спрямованих на поетапне запровадження спеціалізації суддів з розгляду цивільних справ з питань сім’ї та дітей.

Наразі чинне національне законодавство містить правові передумови для визначення спеціалізації суддів з розгляду сімейних справ, що стосуються сім’ї та дітей. Зокрема, відповідно до статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у випадках, визначених законом, а також за рішенням зборів суддів відповідного суду може запроваджуватися спеціалізація суддів з розгляду конкретних категорій справ.

З урахуванням цього з метою впровадження в Україні спеціалізації суддів з розгляду справ сім’ї та дітей за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні у співпраці з Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх розпочато реалізацію відповідного пілотного проекту, що реалізується ГО «Всеукраїнський громадський Центр «Волонтер». Запровадження спеціалізації суддів з питань сім’ї та дітей є важливою складовою процесу євроінтеграції України та сприятиме покращенню системи ювенальної юстиції, забезпеченню більш ефективного захисту прав та найкращих інтересів кожної дитини, яка вступила у контакт з системою цивільного правосуддя, відповідно до міжнародних та європейських стандартів.