Сімейна медіація як інструмент вирішення сімейних спорів на досудовому етапі
Згідно міжнародним стандартам та практикам, медіація є одним із найдієвіших способів досудового врегулювання сімейних спорів, що стосуються прав та законних інтересів дитини. Такі документи, як Європейська конвенція про здійснення прав дітей, Рекомендація № R (98) 1 Комітету Міністрів Ради Європи щодо медіації в сімейних справах та інші, рекомендують державам впроваджувати та сприяти розвитку медіації для позасудового вирішення сімейних спорів, і особливо тих, що стосуються дітей і права дитини на сім’ю. При цьому, міжнародні стандарти звертають особливу увагу на важливість забезпечення потреб і найкращих інтересів дитини в процесі медіації, заслуховування думки дитини під час вирішення спору чи конфлікту між її батьками. Для впровадження медіації як соціальної послуги наказом Міністерства соціальної політики України від 17.08.2016 № 892 було затверджено Державний стандарт соціальної послуги посередництва (медіації), який визначив основні терміни, зміст, обсяги, умови та порядок надання цієї соціальної послуги. А 16 листопада 2021 року було прийнято Закон України «Про медіацію», що визначив правові засади та порядок проведення медіації як позасудової добровільної конфіденційної процедури врегулювання конфліктів чи спорів.
Актуальність медіації особливо зростає в умовах повномасштабного вторгнення, адже переміщення значної кількості сімей з дітьми за межі країни та розірвання родинних зв’язків створює перешкоди для спілкування з дитиною та призводить до загострення сімейних конфліктів і спорів, що стосуються прав та інтересів дитини, зокрема пов'язаних з визначенням місця проживання дитини та участю батьків у її вихованні.
Міжнародні стандарти та національне законодавство закріплюють право дитини брати участь у прийнятті рішень під час вирішення питань щодо місця її проживання, участі кожного з батьків у її вихованні після припинення спільного проживання батьків, встановлення опіки чи піклування та з інших питань, що стосуються прав та інтересів дитини. Участь дитини полягає, перш за все, у заслуховуванні думки дитини під час судового чи адміністративного розгляду або в межах позасудового вирішення спору між батьками шляхом медіації.
Процедура проведення медіації пропонує різні способи участі дитини у медіації та врахування її думки під час врегулювання сімейних спорів, зокрема такі:
Нещодавно ми повідомляли, що в рамках ініціативи з розвитку соціальної послуги медіації 35 фахівців з числа надавачів соціальних послуг, які були раніше відібрані шляхом конкурсу, успішно завершили повний курс навчання та отримали відповідні сертифікати. Відтепер соціальна послуга медіації буде ще більш доступною у 33 визначених територіальних громадах Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Львівської, Харківської, Чернігівської областей та м. Києва.