Illustration
Illustration

Росія продовжує втягувати українських дітей у війну

Із початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України прокурорами зафіксовано вербування або втягнення 8 українських дітей у збройний конфлікт.

Стаття 38 Конвенції ООН про права дитини говорить: «Держави-учасниці вживають всіх можливих заходів для забезпечення того, щоб особи, які не досягли 15-річного віку, не брали безпосередньої участі у воєнних діях. Згідно з своїми зобов'язаннями за міжнародним гуманітарним правом, пов'язаним із захистом цивільного населення під час збройних конфліктів, Держави-учасниці зобов'язані вживати всіх можливих заходів з метою забезпечення захисту дітей, яких торкається збройний конфлікт, та догляду за ними»


Під вербуванням розуміється обов’язковий, примусовий заклик або добровільний запис або набір дітей у збройні сили чи збройні групи будь-якого виду до досягнення ними віку, передбаченого застосовними міжнародними договорами. Під використанням дітей розуміється використання дітей збройними силами чи збройними групами у будь-якій якості, у тому числі як бійців, кухарів, носіїв, посильних, лазутчиків та інформаторів. Йдеться не лише про дітей, які беруть або брали безпосередню участь у військових діях*.

Таким чином, використовування дітей та вербування дітей до участі у воєнних діях росією є прямим порушенням вимог вказаної статті. В кількох областях України, і не лише на окупованих територіях, зафіксовано випадки, коли на вимогу та по завданню окупантів діти за допомогою мережі Інтернет та телеграм-каналів надсилали інформацію щодо розташування техніки, блокпостів та військових ЗСУ, наводили окупантів на помешкання осіб, які мають відношення до військових або до правоохоронних органів, поширювали у мережі відео- та інші матеріали на підтримку дій РФ. Крім того, за даними аналітичного огляду «Сто днів зруйнованого дитинства» Служба безпеки України викрила спецслужби Російської Федерації на використанні смартфон-ігор для вербування українських дітей.

Illustration

«В одному з додатків учасники мають шукати так звані «коробки» з віртуальними призами, які можна обміняти на електронні гроші. Під час проходження маршруту діти здійснюють фотофіксацію місцевості, об’єктів військової та критичної інфраструктури на території різних населених пунктів. При цьому доступ до адміністрування цього застосунку має підконтрольна спецслужбам РФ ІТ-компанія, яка займається розповсюдженням інтерактивних платформ. Таким чином, ворог «в темну», тобто без їх відома, використовував українських дітей для збору інформації про розташування стратегічно важливих об’єктів. Зокрема, у Кіровоградській області було затримано двох підлітків, які фотографували блокпости, елеватори і транспортні шляхи»,

говориться у звіті.

При цьому не слід забувати, що відповідальність за дії неповнолітніх також несуть і їхні батьки. Саме вони мають слідкувати та відповідно реагувати на такі дії дітей. 
Але беззаперечно, саме дії росії є каталізатором та рушійною силою, яка провокує підлітків на протиправні дії. Зокрема, країна-окупант проводить активну мілітаризацію освітнього процесу на окупованих територіях, пропаганду культу війни, активно працює над формуванням лояльного відношення до війни серед дітей, що не може не сказатися на їхньому психологічному стані, а також підштовхує їх не лише на участь у бойових діях, а і на опосередковану участі у війні. Сьогодні, ця модель, яка опрацьовувалась роками на тимчасово окупованих територіях Криму та Донецької і Луганської областей, дуже швидко переноситься на нові окуповані території, що є прямим порушенням гуманітарного права щодо дітей та Женевської Конвенції, яка визначає як має вести себе окупант на окупований ним території.
І це, на жаль, лише невелика частина злочинів, скоєних окупантами на території України. В Україні вже зареєстровано більше 13 тисяч кримінальних проваджень за статтею «Порушення законів і звичаїв ведення війни» і частина цих злочинів скоєна проти українських дітей.
За словами очільниці Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора України, Юлії Усенко, з першого дня повномасштабного вторгнення росії в Україну Генеральна прокуратура окремо фіксує злочини проти дітей. Вона відзначила, що наразі зареєстровано більше тисячі таких проваджень, також зафіксовано випадки втручання РФ в освітній процес, випадки втягування дітей у війну, а також незаконного переміщення дітей на територію росії, білорусії, тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та АР Крим. Прокурори в першу чергу орієнтовані на національні механізми правосуддя у цій категорії злочинів, але докази збираються у відповідності до міжнародних стандартів, щоб окремі зафіксовані факти воєнних злочинів стали предметом розгляду у міжнародних інституціях.  

Illustration

Юлія Усенко, начальниця Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора

«Ми фіксуємо випадки втягнення дітей у збройний конфлікт. Але необхідно чітко розділяти випадки безпосереднього залучення дітей до воєнного конфлікту, і опосередкованого. Фактів безпосередньої участі дітей у війні, зі зброєю в руках, у нас немає. Натомість документується опосередковане залучення дітей у збройний конфлікт через вербування, обіцянки грошової винагороди за збирання та передачу певної інформації російським військовим. Світова практика склалася таким чином, що міжнародні механізми правосуддя над воєнними злочинами не виокремлювали окремої категорії – діти. Натомість велика кількість вчинених російськими військовими злочинів проти українських дітей заслуговує на окрему увагу. Зараз ми вибудовуємо свою роботу таким чином, щоб стали можливими майбутні репарації і підтримка постраждалих, та не лише в межах нашої держави, але й з боку міжнародної спільноти, міжнародних фондів для тих дітей, які потребують особливої медичної та психологічної підтримки. Тому закликаю родичів дітей, проти яких було скоєно той чи інший злочин, обов’язково повідомляти про такі випадки**»

Вона також додала, що діти, яких будь-яким чином залучають до будь-яких збройних формувань, згідно українського законодавства, є постраждалими внаслідок збройного конфлікту.

Наразі воєнні дії на території України продовжуються і кількість злочинів проти дітей постійно зростає. Сьогодні немає можливості назвати навіть приблизну кількість неповнолітніх, які постраждали від цих злочинів. Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх закликає активізувати зусилля задля недопущення не тільки втягування дітей у війну, але й для запобігання скоєння будь-яких злочинів проти дітей, а також притягнення винних до відповідальності як на національному, так і на міжнародному рівнях.

* Аналітичний огляд «Сто днів зруйнованого дитинства» підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.** Дізнатись, як повідомити про злочини проти дітей, можна за цим посиланням: ТУТ