Дитиноцентрований підхід до вирішення цивільних спорів за участю дитини
У цій статті буде йти мова про сучасні тенденції та виклики, які постають перед суб’єктами процесу правосуддя в цивільних справах, з метою створення максимально дружнього до дитини процесу правосуддя.
Що таке дитиноцентрований підхід та як він має застосовуватися судами в цивільних спорах, за участю дитини?
Дитиноцентрований підхід – це підхід, в якому дитина, її індивідуальність, її потреби та інтереси, її права та обов’язки знаходяться в центрі, і є певною «лінзою», через яку сприймається і вирішується ситуація, справа чи спір.
Коли суд має застосовувати такий підхід?
Завжди, коли справа напряму чи опосередковано стосується дитини, а не тільки тоді, коли дитина безпосередньо постає перед судом.
Наприклад, у справах про стягнення додаткових витрат на утримання дитини важливо частіше посилатися та враховувати найкращі інтереси дитини, поряд з висновками про можливості іншої сторони (яка не проживає з дитиною) нести витрати на додаткові гуртки чи лікування.
Що у відповідь на виклики дитиноцентрованого правосуддя говорить судова практика?
Отже, реалізація найкращих інтересів дитини на практиці – це підхід до розгляду справи саме з розумінням того, що таке «найкращі інтереси дитини», що передбачає це поняття у кожній конкретній справі та як їх врахувати відповідно до закону і обставин справи.
Як відображено принцип дитиноцентрованого підходу в судових рішеннях?
Відповідь на це питання потребує занурення в аналітику сучасної судової практики, щоб зрозуміти, як суди використовують дитиноцентрований підхід, і в яких категоріях справ такий підхід вже має місце, а в яких ще є потенціал для напрацювання дружніх до дитини підходів.
Нижче наведено кілька цитат з Постанов Верховного суду у справах, в яких вирішувалось питання визначення місця проживання дитини.
Висновки, до яких прийшов суд, можуть свідчити про наявність дитиноцентричного підходу у справах, оскільки суд:
Приділив інтересам дитину належну увагу та розглянув інтереси дитини у певному співвідношенні з інтересами батьків
«Ухвалюючи рішення в справі «М. С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), Європейський суд з прав людини наголосив, що в таких справах основне значення має вирішення питання про те, що найкраще відповідає інтересам дитини. На сьогодні існує широкий консенсус, у тому числі в міжнародному праві, на підтримку ідеї про те, що у всіх рішеннях, що стосуються дітей, їх найкращі інтереси повинні мати першочергове значення.
При цьому Європейський суд з прав людини зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв’язків із сім’єю, крім випадків, коли сім’я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним.
Найкращі інтереси дитини можуть, залежно від їх характеру та серйозності, перевищувати інтереси батьків.»*
«Аналіз релевантної практики ЄСПЛ дає підстави для висновку, що рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів самої дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й у першу чергу повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об'єктивних обставин спору, а вже тільки потім – права батьків.»**
Визначив, описав та врахував особливість та певну вразливість дитини як учасника правовідносин
«Судовий розгляд сімейних спорів, у яких зачіпаються інтереси дитини, є особливо складним, оскільки в його процесів вирішуються не просто спірні питання між батьками та іншими особами, а визначається доля дитини.
Колегія суддів зауважує, що сім'я є цінною для розвитку дитини, і коли вона руйнується, батьки, які почали проживати окремо, мають віднайти способи захистити дитину і забезпечити те, що їй потрібно, щоб дитина зростала у благополучній атмосфері, повноцінно розвивалася та не зазнавала негативного впливу. Ситуація, в якій батьки не в змозі віднайти такі способи за взаємним погодженням, потребує втручання органів державної влади, зокрема суду, з метою забезпечення належних стосунків між дитиною й батьками, які є фундаментальними для благополуччя дитини. Діти потребують уваги, підтримки і любові обох батьків. Діти є найбільш вразливою стороною в ході будь-яких сімейних конфліктів.»*
Створив можливості для реалізації права дитини буди заслуханою
Нижче наведена цитата з Постанови ВС, в якій суд описує і право дитини на висловлення своєї думки, і процедуру, як це має відбуватися.
«Дитина є найбільш вразливою стороною в ході будь-яких сімейних конфліктів, оскільки на її долю випадає найбільше страждань та втрат. Судовий розгляд сімейних спорів, у яких зачіпаються інтереси дитини, є особливо складним, оскільки в його процесі вирішуються не просто спірні питання між батьками та іншими особами, а визначається доля дитини, а тому результат судового розгляду повинен бути спрямований на захист найкращих інтересів дитини.
Дитина є суб`єктом права і незважаючи на незначний вік, неповну цивільну дієздатність, має певний обсяг прав. Одними з основних її прав є право висловлювати свою думку та право на врахування думки щодо питань, які стосуються її життя.Відповідно до статті 6 Європейської конвенції про здійснення прав дітей від 25 січня 1996 року під час розгляду справи, що стосується дитини, перед прийняттям рішення судовий орган надає можливість дитині висловлювати її думки і приділяє їм належну увагу.
З цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства. Закріплення цього права підкреслює, що дитина є особистістю, з думкою якої потрібно рахуватись, особливо при вирішенні питань, які безпосередньо її стосуються.
При цьому під час визначення місця проживання малолітньої дитини, зважаючи на вікову категорію дитини, бесіду з останньою має проводити психолог, головним завданням якого є встановлення дійсного психоемоційного стану дитини, визначення інтересів дитини та отримання думки щодо бажання дитини проживати з одним із батьків.
Проте суд має враховувати висловлену думку системно, з`ясовуючи належно фактичні обставини справи, досліджуючи та надаючи належну правову оцінку зібраним у справі доказам у їх сукупності, що в результаті сприятиме правильному вирішенню питання місця проживання дитини. Тільки так будуть забезпечені найкращі інтереси дитини, а не інтереси та бажання батьків, які вони не можуть чи не бажають вирішувати в позасудовий спосіб»*
Тобто розуміння судом певної вразливості дитини як учасника судового процесу і створення можливостей для висловлення своєї думки через спілкування з психологом, є досить позитивною тенденцією, яка має поширюватися.
Нижче наведена цитата з Постанови ВС, в якій суд описує і право дитини на висловлення своєї думки, і процедуру, як це має відбуватися.
Як в умовах застосування дитиноцентрованого принципу визначити межу приватності сімейного життя і коли суд має її перетнути?
Межа приватності сімейного життя є дуже важливою і держава може її перетнути тільки за конкретних умов. У силу статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Отже, якщо мета втручання в приватність – захист прав і свобод дитини, тоді таке втручання може бути пропорційним і виправданим.
З іншого боку – аналіз судової практики дає підстави вважати, що держава включається тоді, коли спір вже існує в суді, і цей спір прямо і очевидно стосується інтересів дитини (визначення місця проживання дитини, відібрання дитини тощо).
Хоча дитина, як правило, раніше стикається з ситуацією, коли вже існує необхідність враховувати її інтереси. Часто така ситуація – це розірвання шлюбу між батьками.
Розірвання шлюбу змінює усталений світ дитини, і батькам доречно докласти немалих зусиль, щоб зберегти звичні для дитини зв’язки та середовище. Інколи батькам це вдається, інколи – в процесі розірвання шлюбу, незважаючи на наявність дитини у подружжя, фокус уваги держави в особі компетентних органів виключно на тому, чи може далі існувати сім’я, чи вона втратила ознаки сім’ї, і шлюб є лише формальним.
У справах про розірвання шлюбу суди часто використовують досить формальний підхід і майже не приділяють увагу найкращим інтересам дитини, лише зазначаючи у рішенні суду що подружжя має дітей, і якщо є інформація, де діти будуть проживати після розірвання шлюбу, суд може про це написати. А якщо про подальше утримання та проживання дітей сторона не написала у відповідній заяві по суті справи – то вказане питання легко може залишитися поза увагою суду. Тут, знавці цивільного процесу одразу можуть стати на захист такої позиції суду, посилаючись на принцип диспозитивності (ч.1 статті 13 ЦПК України - Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках). Обдумуючи принцип диспозитивності, важливо пам’ятати, що дитина є суб`єктом права і незважаючи на незначний вік, неповну цивільну дієздатність, має певний обсяг прав. І тут є ще одне відкрите питання – наявність прав і можливість ними скористатися – це досить різні речі, тому, суди мають в кожному конкретному випадку враховувати найкращі інтереси дитини там, де справа стосується дитини напряму чи навіть опосередковано, а не тільки там, де дитина фізично постає перед судом.
В згаданому вище правовому висновку ВС йде мова про те, що «…Ситуація, в якій батьки не в змозі віднайти такі способи за взаємним погодженням, потребує втручання органів державної влади, зокрема суду, з метою забезпечення належних стосунків між дитиною й батьками, які є фундаментальними для благополуччя дитини». Тобто, в справах про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, стягнення додаткових коштів на утримання дитини тощо, суди, вирішуючи справу по суті, мають тримати в фокусі уваги і можуть перевірити, чи здатні батьки (після розірвання шлюбу), забезпечити найкращий інтерес дитини самостійно (наприклад укласти договір про проживання, утримання та розвиток дитини) чи все ж ситуація потребує втручання держави в особі компетентних органів вже на цьому етапі.
Позитивним прикладом врегулювання важливих питань, які стосуються проживання (а відповідно й найкращих інтересів дитини), може слугувати наведена нижче судова практика, де ВС зазначає, що у разі відсутності спору про визначення місця проживання дитини між сторонами, в разі розірвання шлюбу суд може вирішити питання про проживання дитини:
«За загальним правилом за відсутності спору щодо того, з ким із батьків будуть проживати неповнолітні діти суд може вирішити питання про залишення проживання дитини з матір`ю чи батьком одночасно з вимогою про розірвання шлюбу.Лише за наявності такого спору між батьками суд повинен роз`яснити сторонам порядок вирішення питання про визначення місця проживання дитини»*
«Враховуючи, що сторони не зверталися до суду із вимогами про визначення місця проживання дитини з одним із батьків, суд, враховуючи принципи змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, обґрунтовано в межах доводів та вимог позову про розірвання шлюбу та залишення дитини проживати з матір`ю, встановивши, що дитина до розірвання шлюбу після припинення фактичних шлюбних відносин батьків проживала разом з матір`ю, залишив проживати дитину з нею, чим лише констатував місце проживання дитини, не визначаючи його»**
Отже, що може свідчити про наявність дитиноценторованого підходу у справі?
● сприйняття судом дитини саме як суб’єкта права, учасника судового процесу, який, не зважаючи на вік, неповну цивільну дієздатність, має певний обсяг прав; ● приділення інтересам дитини належної уваги у кожній справі та врахування інтересів дитини у співвідношенні з інтересами, правами та обов’язками батьків;● розуміння, що дитина є найбільш вразливою стороною в ході сімейних конфліктів; ● забезпечення можливості дитині висловити свою думку з питань, що стосуються її життя;● заслуховування думки дитини, яка може бути висловлена особисто або через представника;● залучення психолога до спілкування з дитиною як спосіб підсилення голосу дитини;● врахування думки дитини при ухваленні судового рішення.
Які виклики постають на сьогодні перед системою правосуддя на шляху розбудови дружніх та дитиноцентрованих підходів?
1. Назріла зміна законодавчих підходів до розгляду сімейних спорів, особливо до розгляду справ про розірвання шлюбу подружжям, яке має дитину/дітей.
Розірвання шлюбу – це незалежна від дитини зміна умов проживання дитини, це певне руйнування звичного для дитини світу і середовища. Якщо говорити про напрацювання дружніх до дитини підходів правосуддя, то на етапі вирішення спору про розірвання шлюбу доречно вирішувати і питання повноцінної опіки (мається на увазі більш широке поняття опіки щодо дитини – вирішення питань щодо проживання, утримання виховання та розвитку дитини разом з питанням про розірвання шлюбу, а не окремо в кількох провадженнях протягом кількох років).
2. Необхідність представниками судівського корпусу бачити найкращий інтерес дитини в справах, де дитина безпосередньо не постає перед судом.
Наприклад, в справах про розірвання шлюбу в позовному провадженні (мається на увазі за позовом одного з подружжя, яке має дітей) доречно звертати увагу на те, чи можуть батьки віднайти способи захистити дитину і забезпечити те, що їй потрібно, щоб дитина зростала у благополучній атмосфері, повноцінно розвивалася та не зазнавала негативного впливу. І якщо суд бачить, що батьки не в змозі віднайти такі способи за взаємним погодженням, то у судді має бути розуміння, що ситуація потребує втручання органів державної влади, зокрема суду, з метою забезпечення належних стосунків між дитиною й батьками, які є фундаментальними для благополуччя дитини.
Які конкретні дії має здійснити суд? Задати запитання сторонам, чи врегулювали вони питання утримання, проживання і виховання дітей вже зараз. Якщо питання не врегульовано, роз’яснити, що припинення шлюбу не припиняє батьківство і їх батьківські обов’язки після розірвання шлюбу залишаються і мають реалізовуватися, бо є пріоритет найкращих інтересів дитини. Умови, в яких проживає дитина, не мають погіршуватися через конфлікти між батьками. Інколи роз’яснення достатньо, щоб батьки почали діяти в цьому напрямі, а інколи, якщо суд бачить неготовність батьків діяти, та/або неврахування батьками інтересів дитини, суд може використати такий інструмент, як ухвала до органу опіки та піклування.
3. Всі дотичні до сімейних спорів суб’єкти мають пам’ятати і реально враховувати принцип найкращих інтересів дитини абсолютно в усіх судових справах, які прямо чи опосередковано стосуються дитини.
Тут йде мова наприклад про справи про стягнення додаткових коштів на утримання дитини, в яких суд може фокусуватися на фінансових можливостях відповідача, не помітивши найкращий інтерес дитини в частині індивідуальності дитини, права на здоров’я чи права на освіту. Тобто, про найкращі інтереси дитини і їх пріоритет над правами батьків доречно пам’ятати і представникам, які пишуть позовні заяви, відзиви та ходять в судові процеси, і суддям, які слухають справи по суті.
4. Розуміння батьківської відповідальності, підвищення рівня правосвідомості, розуміння, що дитина – це повноцінний учасник правовідносин.
Це вже світоглядні напрями, які мають бути врегульовані на рівні формування державної політики, освіти, правопросвітництва і є, певною мірою, вибором для розвитку кожної окремої людини. Хоча, введення та наповнення змістом батьківської відповідальності на законодавчому рівні також може бути потужним кроком для розвитку в цьому напрямку.
Людмила Гриценко, залучена експертка Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.